Mivel a hajunk szerkezetének fő alkotóeleme egy keratin nevű fehérje, ezért időről időre szükségünk van ennek pótlására.
A haj töredezése azért jön létre, mert:
1. a haj nem megfelelően hidratált – veszít a víztartalmából vagy valami miatt nem tud nedvesség bejutni a hajszálba
- tünet: keményebb tapintatú, rigid, nem rugalmas
- okai lehetnek: hajegyenesítés,
gyakori hajszárítás forró fokozaton,
túl sok napozás,
hagyományos szulfáttartalmú samponok,
vízben nem oldható anyagok – pl.: nehéz olajok, wax-ok,
magas fehérjetartalmú hajtermékek túlzott használata (ez utóbbi nagyon ritka!)
2. nem megfelelő a fehérje tartalma – akkor jön létre, ha a haj természetes fehérjéi elpusztulnak
- tünet: könnyen kinyúló, túlságosan rugalmas haj
- oka: túl sok „maceráló eljárás” használata (festés, kémiai egyenesítés),
túl gyakori mélyhidratálás fehérjepótlás nélkül (angolul: “hygral fatigue”)
Mit tud a fehérje?
Véd & ERősít
- védő réteget képez a haj felszínén – így csökkenti a vízvesztést
- egyes fehérjék bejutnak a haj szerkezetébe (kérgi részébe) és ott időleges kötéseket képeznek – ezáltal erősítik a hajszálakat
tartást ad
- rugalmasabbá teszik a hajat, csökkentik a töredezést – általában a károsodott területeken halmozódnak fel, ezért minél károsodottabb a hajad, annál jobban fog tudni hatni
- egy kis plusz tartást adnak a hajnak – kifejezetten jók lehetnek vékony szálú haj esetén (a vastag szálú hajat viszont még durvábbá tehetik túl gyakori használat mellett)
itt a méret
a lényeg
Az előbb leírt előnyök csak a kis molekulasúlyú fehérjékre érvényesek! Ehhez a nagy fehérjéket kisebb alkotóelemekre, aminosav láncokra kell bontani. Ez az ún. hidrolízis.
(Sajnos emiatt nem kifejezetten hasznosak a teljes fehérjét – pl.: tojást tartalmazó pakolások. Ahelyett, hogy behatolnának a hajszálba, megülnek a felszínén.)
honnan tudjam, hogy szükségem van-e fehérjére?
Milyen a hajad? (lsd még itt is: porozitás)
- Fénytelen?
- Töredezésre, gubancolódásra hajlamos?
- Nincs tartása, kirúgja a hullámokat?
- Száraz a rendszeres mélyhidratálás/olajozás ellenére?
- Vékony szálú?
- Festeni szeretnéd?
Akkor itt az ideje egy kis fehérjének!
A másik módszer angolul “stretch test” (hajnyújtási módszer).
Kb. 10 hajszálat a hajtövektől a végéig megnedvesítesz, majd összefogod őket és megpróbálod megnyújtani.
- Ha nyúlás nélkül megszakad – hidratálás kell neki
- Ha picit nyúlik, majd visszaugrik eredeti hosszára – jó a hidratálás/fehérje egyensúlya
- Ha nagyon megnyúlik (akár 50%-kal) – fehérjére van szüksége
hol találok jó fehérjét?
1. A legegyszerűbb, ha megfelelő fehérjetartalmú hajápolási terméket használsz. Gyakran futnak regeneráló, “repair” név alatt!
El kell olvasnod a termék összetevőlistáját (INCI), hogy megtudd, mennyi fehérje van benne!
- Az összetevők a terméken koncentráció alapján vannak sorrendbe állítva – tehát minél előrébb van egy összetevő a listán, annál több van belőle a termékben.
- A lista nem magyar nyelvű, hanem az INCI-t (international nomenclature of cosmetic ingredient), azaz a kozmetikai összetevők nemzetközi nevezéktanát követi. (Tehát ha bárhova elutazol a világban és veszel egy kozmetikai terméket, ott is ugyanazokkal a nevekkel fogsz találkozni.)
Általánosságban elmondható, hogy:
- Ha a termék első 5 összetevőjében van fehérje – akkor az magas fehérjetartalmú / regeneráló hatású
Ezeket mindig kövesse mélyhidratálás és leave-in – így a haj lágy tapintatú lesz - Ha csak az összetevőlista végén találkozunk a hidrolizált fehérjékkel – akkor ez a termék inkább mélyhidratáló, mint regeneráló
Nem muszáj utána tovább hidratálni
- Hydrolized keratin
- Hydrolized wheat protein
- Hydrolized oat protein
- Hydrolized rice protein
- Hydrolized soy protein
- Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed protein
- Lauryldimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed protein
- Yeast extract
2. Növelheted a termék fehérjetartalmát úgy, hogy folyékony keratint adsz hozzá (szappankészítő boltokban, webáruházakban kapható).
3. Házi készítésű pakolásokat is használhatsz:
- Fehérjevíz
- Zselatin: kb fél tasak étkezési zselatint pici hideg vízben feloldasz, majd forró vizet öntesz rá. Ennyi az egész, már használhatod is pakolásként 🙂
A megfelelő hidratálás / fehérje arány elérése és fenntartása kiemelkedően fontos a hajápolásban! Egy idő után már a haj tapintatából meg fogod tudni mondani, mikor melyikre van szükséged. De addig érdemes valahogy így használni őket:
- A mélyhidratáló termékeket hetente egyszer használd!
- A regeneráló (fehérjében gazdag) termékek kb. 4-6 hetente használandóak – a haj károsodás mértékének függvényében (ha nagyon károsodott a hajad, lehet sűrűbben is)
5 hozzászólás
Dóri le a kalappal, hogy megint mennyi hasznos dolgot összegyűjtöttél nekünk és milyen alaposan utánajártál. Hálás köszi neked!
Ez (is) nagyon jól jött most 🙂
Kedves Dóri! A dm Alverde-s, bio termékeit nem találom a listádban. Most megnéztem az összetevőket. Az alcohol miatt estek ki a rostán? Gondoltam átállok a göndörbarát termékekre, de nem dobnék el mindent, ha jók. Az avokádós-aheavajas cuccokat használom. Rá tudnál nézni? Sddig is veszek egy Lidl-s zselét. Köszönöm, Vera
Szia Vera! Bocsi, hogy csak most reagálok! Az Alverde-s cuccok sajnos elég sok szárító alkoholt tartalmaznak. Az én hajamat sajnos nagyon szárította, ezért nem írtam a listába, de ha a Te hajad kevésbé száraz, használd nyugodtan! 🙂
Kedves Dóri!
Most kezdtem a CGM-et. Első körben volt egy hajvágásom, lecseréltem a termékeimet, készítettem és ki is próbáltam a lenmagzselét. Most a zselatinos pakolást szeretném kipróbálni, de olvastam ennél a bejegyzésnél, hogy hetente javaslod a mélyhidratálást és 4-6 hetente a regenerálást. Én még szükségesnek érzem a heti 2 hajmosást. Akkor ebből az egyiknél ne használjak mélyhidratálót? Csak sampon, balzsam, göndörítő krém és hab, zselé, hab mondjuk? Ha jól értem, akkor a regenerálást, hidratálást is lehet túlzásba vinni? Köszönöm a segítséget: Csilla
Szia Csilla! Nyugodtan használj minden hajmosás után mélyhidratálót! A fehérje-hidratálas egyensúly nagyon egyéni dolog. Van, aki minden második hajmosás után használ fehérjét, van akinek elég sokkal ritkábban. Adj neki egy kis időt és érezni fogod, mikor mit kér a hajad:)